Wydarzenia klubowe

Leopolis Grand Prix 2017 we Lwowie

Grand Prix Leopolis to impreza sięgająca początków lat 30-tych. LEOPOLIS GRAND PRIX albo Duże nagrody Lwowa – okręgowe wyścigi, które miały status Grand Prix i odbywały się na ulicznej trasie miasta. Etap był częścią międzynarodowej serii Grand Prix poprzednika Formuły 1. Tor został zaprojektowany w 1927 roku – dwa lata wcześniej niż w Monako, ale pierwszy konkurs odbył się rok później – w roku 1930. 8 września 1930 rozpoczęły się pierwsze wyścigi okręgowe na ulicach Lwowa, które z powodu charakterystycznego kształtu trasy (trójkąt z obciętymi kątami) otrzymała tytuł "Trójkąt Lwowski". Wyścigi są organizowane, wzorując się na okręgowych wyścigach ulicami miasta Grand Prix Monako (Monte Carlo), które po raz pierwszy rozpoczęły się w 1929 r., tylko rok wcześniej. Wyścig we Lwowie, według widzów, jak i uczestników, były najlepszymi wyścigami samochodowymi w historii Ukrainy i Polski. W rozgrywanych rundach brało udział około 240 zawodników.  W Grand Prix Lwowa rozpoczęły swoją karierę gwiazdy współczesnego sportu motorowego z ponad dziesięciu krajów europejskich (Niemcy – Hans Stuck i Rudolf Caracciola, Francja – Pierre Veyron i Annette Rose-Itier, Włochy – Renato Balestrero i Vittoria Orsini, Austria –Maximilian Hardegg i Hans Tschaikoff, Republika Czeska –Bruno Sojka i Jan Kubíček). Ze względu na kryzys w gospodarce i polityce światowej, wyścigi w 1934 r. zostały odwołane. Wszelkie próby przywrócenia ich w kolejnych latach nie udawały. Kolejne lata to II wojna światowa, która odcisnęła swe piętno na długie lata. Po 78 latach udało się reaktywować tą wspaniałą imprezę – w roku 2011 znów odbył się wyścig ulicami Lwowa – udział wzięło nieco ponad 60 zawodników. Z roku na rok liczba ta regularnie jest coraz większa. W tym roku w dniach od 2 do 4 czerwca odbyła się kolejna runda Grand Prix Leopolis 2017 we Lwowie. Reprezentacja Automobilklubu Tarnowskiego godnie reprezentowała barwy naszego klubu, biorąc czynny udział w tej prestiżowej imprezie. W rajdzie wystąpiły 4 załogi – Tomasz Oćwieja (kierowca), Anna Oćwieja (pilot) – samochód VW Garbus, Janusz Marciniec (kierowca), Zofia Marciniec (pilot) – samochód Toyota Crown Super Saloon, Wiesław Marciniec (kierowca), Szymon Marciniec (pilot) – samochód VOLVO Amazon 121 oraz Filip Marciniec (kierowca i nawigator w jednej osobie – czyli człowiek orkiestra..:) ) – samochód FSO Polonez 1500.


Udział zawodników z Tarnowa to nie tylko rywalizacja sportowa. Oprócz samych zmagań zawodników podczas rajdu załogi Automobilklubu Tarnowskiego promowały czynnie nasze Stowarzyszenie oraz zbliżającą się wielkimi krokami VI rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Był to kolejny etap promocji naszego klubu oraz naszego strategicznego sponsora firmy LERG S.A. na arenie międzynarodowej. Podczas zawodów wśród wszystkich uczestników imprezy promowane były produkty marki POLFILL wchodzące właśnie w skład firmy LERG S.A. Marka POLFILL obejmuje szeroką gamę produktów przeznaczonych do renowacji m.in. karoserii samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, łodzi oraz jachtów. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą firmy POLFILL - http://polfill.com.pl/.


Informacje dotyczące historii rajdu pochodzą ze strony http://www.leopolis-grand-prix.com/


Gratulujemy uczestnikom Automobilklubu Tarnowskiego za wytrwałość w zmaganiach na trasie Grand Prix Leopolis 2017r. Jednocześnie liczymy na jeszcze większą frekwencję w 2018 roku.